FOTO: Dvě výstavy připomínají příběhy bezpráví

Rožnov pod Radhoštěm: Hned dvě výstavy připomínají v těchto dnech příběhy, které v minulých letech vznikly v důsledku páchání komunistického bezpráví. První výstavu připravila společnost Paměť národa a najdete ji až do 27. srpna 2018 na Masarykově náměstí. Druhá, s názvem Příběhy bezpráví – Cesta ke svobodě, se nachází v rožnovském kině Panorama.  

Putovní výstavu Paměť národa Zlínského kraje si můžete prohlédnout až do 27. srpna na rožnovském Masarykově náměstí. „Výstava připomíná pomocí příběhů místních osobností důsledky nástupu KSČ k moci v únoru 1948 a vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Vybrané osobnosti pocházejí z celého Zlínského kraje a zejména ze Zlína, Uherského Hradiště, Uherského Brodu, Rožnova pod Radhoštěm a Kroměříže,“ uvedl tiskový mluvčí města Tomáš Gross.

V kině Panorama pak právě probíhá výstava Příběhy bezpráví – Cesta ke svobodě, jenž přibližuje příběhy lidí, kteří našli výjimečnou sílu k odporu proti komunistickému režimu. „Někteří z nich byli členy ozbrojených protistátních skupin, jiní pracovali pro tajné služby demokratických zemí nebo vyráběli a distribuovali letáky či na protest proti stavu společnosti zvolili nejkrajnější možnost a spáchali protestní sebevraždu. Výstava nezapomněla ani na ty, kdo vzdorovali na poli kulturním: vydávali samizdaty, působili v občanských iniciativách, pořádali manifestace, organizovali petice. Za svůj postoj a aktivity byli všichni odsouzeni a uvězněni, mnozí za ně dokonce zaplatili životem,“ přiblížil dramaturg kina Panorama Pavel Jakubík. Výstava je přístupná vždy v době promítání kina a bude trvat až do 10. září 2018.

 

Foto: iRožnovsko.cz, TKA

Zdroje: Tisková zpráva MěÚ Rožnov p. R., TKA

Translate »