V Rožnově už funguje nová výjezdová základna pro záchrannou službu

Rožnov pod Radhoštěm: Od 1. srpna 2015 vyráží vozy záchranné služby, které pokrývají oblast kolem Rožnova pod Radhoštěm, ze své zbrusu nové základny na nábřeží Dukelských hrdinů. Nově zde funguje i víkendová pohotovost.

Kvůli nevyhovujícím podmínkám v rožnovské Městské poliklinice, kde záchranná služba až do poloviny letošního roku sídlila, se na podzim začala stavět stanice úplně nová, hned vedle místní zemědělské školy. „Celková hodnta stavby je 17 milionů korun, 11 milionů z této částky bylo financováno z Regionálního operačního programu a 6 milionů korun dofinancoval ze svého rozpočtu Zlínský kraj, kterému tak patří velké poděkování,“ uvedl ředitel ZZS Zlínského kraje Josef Valenta.

Nová budova byla navržena pro dvě výjezdové posádky, v přízemí jsou umístěna tři garážová stání a také ordinace pro Lékařskou pohotovostní službu. Ta bude fungovat pouze o víkedech a státních svátcích vždy od 8 do 18 hodin.

Nově se zavádí také tzv. Randez vous systém, kdy na místo zázahu přijíždí nejprve lékař v malém osobním voze, který u pacienta provede nezbytnou péči. Sanitní vůz pak přijíždí až následně spolu se záchranářem. Lékař se pak může odebrat k jinému případu nebo vrátit zpět na základnu, aniž by byl vázán k sanitnímu vozu.

Rožnovská výjezdová základna pokrývá spádovou oblast s přibližně 50 tisíci stálými obyvateli a rozsáhlou rekreační oblastí Vsetínských vrchů a předhůří Beskyd.

Text a foto: Martin Vojtovič

Translate »