Z Beskyd se pro velké šelmy stává izolovaný ostrov

Beskydy: Problémem úbytku velkých šelem v Beskydech se na pracovním setkání v Rožnově pod Radhoštěm zabývali zástupci chráněných krajinných oblastí z České republiky a Slovenska a nevládních agentur z Polska.

Beskydy se za krátký čas mohou stát uzavřeným ostrovem obklíčeným zastavěnou krajinou. Bez velkých šelem. Na tento problém upozornili zástupci Agentury ochrany přírody a Správy CHKO Beskydy (Česká republika), Státní ochrany přírody a CHKO Kysuce (Slovensko) a nevládních organizací z Polska na prvním pracovním setkání věnovanému migraci velkých šelem.

„Důvodem úbytku těchto zvířat v naší chráněné krajinné oblasti je menší a komplikovanější průchodnost krajiny. Beskydy jsou dnes v podstatě obklíčeny zastavěnou krajinou, cestní sítí a další výstavbou, která znemožňuje migraci velkých šelem. Naše chráněná krajinná oblast se stává izolovaným ostrovem s velmi omezenou návazností na Karpaty v Polsku nebo na Slovensku,“ varuje ředitel Správy CHKO Beskydy František Jaskula. „Projevuje se to výrazným poklesem počtu medvědů, rysů, vlků v našem regionu oproti stavu před patnácti lety,“ doplnil Jaskula.

Velké šelmy při migraci ze středního Slovenska stále častěji „naráží“ v horských údolích na překážky způsobené výstavbou domů a jejich oplocení, nárůstem dopravy a budováním rychlostních komunikací.

„V rámci rozvoje výstavby takřka zanikla průchodnost napříč Jablunkovskou brázdou na Třinecku. Přerušení posledních dvou migračních koridorů v oblasti Těšínských a Moravskoslezských Beskyd může způsobit, že dva státy (Polsko a ČR) budou významně odříznuty od možnosti migrace velkých zvířat z centrálního Slovenska. Tam sice dobře funguje jejich ochrana, ale zvířata mají jen omezenou šanci se šířit dále na západ. To zásadně ohrožuje zachování životaschopných populací šelem na území Polska a Česka,“ popsal František Jaskula.

Řešením je podle jeho slov úprava územních plánů. Respektive uplatňování požadavků ochranářů na zapracování tzv. migračních koridorů., které však nejsou v našich zákonech přímo ukotveny. „V územním plánování přesto existuje nástroj, který by nám mohl pomoci. Týká se druhové ochrany. Česká republika je mimochodem k ochraně šelem vázána také naším členstvím v EU prostřednictvím programu NATURA 2000. Pokud u nás velké šelmy vyhynou, tak nenaplníme své závazky, které v rámci unie máme. Pokud bych učinil závěr, tak území o velikosti asi 2 tisíc km2 pro život šelem máme připraveno a existuje. Ale brzy může chybět cesta, kudy by se k nám šelmy dostaly. Kvůli zástavbě mohou být nevratně narušeny migrační cesty pro divočáky, jeleny, medvědy, vlky, rysy a další velké savce, včetně člověka, který se chce volně toulat krajinou,“ uzavřel František Jaskula.

Autor tiskové zprávy: Tomáš Gross, MěÚ Rožnov p. R.

Foto: ilustrační (Rys – autor: Karen Arnold)

Translate »